Nepal – na dachu świata

globalpedia-hero-nepal-1

Na mapie trudno go dostrzec. Wciśnięty między ogromne Indie i jeszcze większe Chiny, kraj niemal trzykrotnie mniejszy od Polski, to istny raj dla każdego, kto słysząc hasło „wakacje nad morzem”, ziewa z nudów i spogląda z utęsknieniem w kierunku najbliższych gór. Oczywiście nie tylko najwięksi amatorzy trekkingów powinni odwiedzić Nepal. Możliwość obserwacji Himalajów z pokładu awionetki, helikoptera lub basenu w luksusowym hotelu, sprawia, że kraj ten będzie wspaniale wspominać każdy, kto potrafi docenić piękno dzikiej natury. A tej w Nepalu nie brakuje. Czy będzie to lot widokowy nad Everestem, a może trekking wokół Annapurny lub podglądanie zwyczajów słoni w Parku Narodowym Chitwan, można być pewnym, że Nepal nas nie rozczaruje. Jeśli do tego dodamy zabytki kultury UNSESCO, których w samej Dolinie Katmandu znajduje się aż siedem, wyjdzie nam kraj, który każdy szanujący się podróżnik powinien prędzej czy później odwiedzić.

Niemal wszystkie wycieczki po Nepalu rozpoczynają się w stolicy. Dolina Katmandu pełna jest fascynujących zabytków kultury. Świątynie oraz place w Patan i Bhaktapur zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacery i lekkie trekkingi w okolicy Nagarkot umożliwiają podziwianie imponującego łańcucha Himalajów.

Pokhara jest kolejnym punktem, który każdy turysta odwiedzający Nepal powinien zaznaczyć w swoim przewodniku. W mieście zamieszkałym przez wyznających buddyzm Gurungów znajduje się główną atrakcją jest jezioro Phewa Tal. To co najciekawsze znajduje się jednak poza Pokharą. Ze względu na bliskość masywu Himalajów, w okolicy wytyczono wiele tras trekkingowych. Jedną z najpopularniejszych jest tak zwana „Pętla wokół Annapurny”. Aby pokonać ją całą, potrzeba kilku tygodnik, jednak już kilka dni daję pojęcie o pięknie tych terenów. Górujące nad okolicą masywy Annapurny, Dhaulagiri, Machhaphuchhare czy przełom rzeki Kali Gandaki, uznawany przez niektórych za najgłębszy na świecie kanion stanowią gratkę dla miłośników fotografii oraz trekkingów.

Na koniec warto wspomnieć o kilku mniej emblematycznych, ale również wartych uwagi atrakcjach. To królestwo Mustang, położone wysoko w górach, do którego do 1991 roku cudzoziemcy nie mieli wstępu; dolina rzeki Trishuli, na której spienionych wodach oraz licznych progach organizuje się emocjonujące raftingi; Park Narodowy Citwan, pokryty lasami, bagnami i rozlewiskami rzecznymi, idealnie nadający się do obserwacji dzikich zwierząt. Wśród gatunków, które można spotkać w Citwan, należy wymienić tygrysa bengalskiego, nosorożca indyjskiego, krokodyla błotnego i suzu gangesowego, zwanego również „delfinem indyjskim”.

Program wyprawy

Dzień 1. 
Wylot z Warszawy do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z pilotem Poza Trasą Adventure. 

Dzień 2. Kathmandu
Przylot do Kathmandu. Na lotnisku spotkanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Transfer z lotniska do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek po podróży i aklimatyzację. Późnym popołudniem spacer po Kathmandu w dzielnicy Thamel. Wieczorem powitalna kolacja z lokalną tradycyjną muzyką i tańcem. Nocleg w Klasztorze Benchen w Kathmandu. 

Bhaktapur Nepal Bhutan Nepal 2022

Dzień 3. Kathmandu – Syambhunath Stupa / Bouddhanath Stupa / Pashupatinath Temple
Wczesnym rankiem zajęcia zajęci terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub joga. Czas trwania zajęć około 60 minut. Następnie śniadanie, po którym rozpoczniemy zwiedzanie Kathmandu. Pierwszym punktem będzie spacer na wzgórze, gdzie zwiedzimy Stupę Swayambhunath – jedną z architektonicznych wizytówek kraju i jedno z najświętszych buddyjskich miejsc pielgrzymkowych w Nepalu. Stupa ta jest jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu, wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1979 roku. Na stupie namalowane są oczy i brwi Buddy oraz symbol „jedności”. Zwana jest ona potocznie świątynią małp, ponieważ jej okolice zamieszkują liczne stada tych zwierząt. W skład kompleksu wchodzi stupa, kilka świątyń i sanktuarium, klasztor tybetański, muzeum i biblioteka. Ze wzgórza na którym znajduje się Stupę Swayambhunath roztacza się przepiękny widok na miasto i całą Dolinę Katmandu. Nieodłącznym elementem tutejszego krajobrazu są powiewające na wietrze flagi modlitewne.

Kathmandu Nepal Dolny Mustang Moto Tour 2022

Następnie Stupa Bouddhanath, która jest drugą co do wielkości stupą na świecie. Otoczona buddyjskimi klasztorami stanowi centrum społeczności emigrantów tybetańskich. Trudnią się oni tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem i handlem. Następnie spacer w kierunku hinduistycznej Świątyni Pashupatinath, uważanej za najświętszą świątynię Śiwy w Nepalu. Świątynia ma kształt stupy, usytuowana jest na brzegu rzeki Bagmati. Do świątyni wejść mogą jedynie wyznawcy hinduizmu. Odwiedzający, którzy nie są hinduistami, świątynię a także odbywające się w niej obrzędy i rytuały, obserwować mogą z drugiego brzegu rzeki. Obok świątyni znajduje się miejsce używane do kremacji zmarłych oraz duży plac, gdzie kupić można religijne pamiątki. Powrót do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Klasztorze Benchen. 

Nepal Wycieczka

 

Dzień 4. Kathmandu / Khokana / Bungamati / Kathmandu
Wczesnym rankiem zajęcia zajęci terapii uzdrawiania dźwiękiem mis tybetańskich lub joga. Czas trwania zajęć około 60 minut. Następnie śniadanie po którym rozpoczniemy zwiedzanie okolic Kathmandu. Wizyta w dwóch tradycyjnych wioskach newarskich, położonych w okolicach Kathmandu.

nepal szlakiem klasztorów

Zwiedzimy leżącą na obrzeżach Patan – wioskę Khokana, słynącą z uprawy i tradycyjnych metod produkcji oleju musztardowego (nominowane do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Olej musztardowy z nasion gorczycy wykorzystywany jest w tradycyjnej kuchni newarskiej a także do masażu leczniczego. W Khokana obejrzeć można także przykłady tradycyjnej architektury newarskiej, między innymi trzykondygnacyjną Świątynię Rudrayani pochodzącą z XV wieku. Khokana była pierwszym miejscem w Nepalu, które oświetlone zostało elektrycznością w 1911 roku. Następnie wyruszymy pieszo do wioski Bungamati (ok. 4,5 km)słynącej z tradycyjnych wyrobów lokalnych rzemieślników i rzeźbiarzy. Na trasie marszu piękne krajobrazy okolicy. Na głównym placu wioski Bungamati znajduje się świątynia bóstwa patrona Patanu – Rato Machhindranath. Historia świątyni sięga XVI wieku. W Bungamati żyje i pracuje wielu mistrzów snycerstwa i rzeźbiarzy. Podczas pobytu w wiosce wizyty w ich pracowniach i małych galeriach wystawowych, gdzie obejrzymy rękodzieło artystyczne i rzemieślnicze, które zdobi także lokalne świątynie i muzea. W wiosce Bungamati każdego roku odbywa się święto Ratro Machhendranath, podczas którego organizowana jest procesja rydwanów między Patanem a Bungamati. Następnie powrót do Klasztoru Benchen. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg w Klasztorze Benchen. 

Kathmandu Patan Świątynia Pashupatinath Bhutan Nepal 2022


Dzień 5. Kathmandu / Bhaktapur / Panauti / Klasztor Namobuddha
Po śniadaniu wyjazd do najstarszego miasta Nepalu – Bhaktapur. Historia Bhaktapur sięga początków VIII wieku. Między XII a XV wiekiem miasto był stolicą Nepalu. Bhaktapur w większości zamieszkałe jest przez wyznawców hinduizmu – Newarów. Główny plac miasta z typową tradycyjną architekturą i sztuką Nepalu jest jedną z najbardziej urokliwych architektonicznych wizytówek doliny. Główną atrakcją placu Bhaktapur Darbar jest Pałac Królewski z 55 oknami oraz Złota Brama Lion’s Gate. Obejrzymy także Świątynię Pashupatinath, Świątynię Niatapola, Plac Garncarski, najstarszy plac Dattraya, Świątynię Bhairava nath. Następnie wyjazd do Panauti oddalonego od Bhaktapur o około 25 km. Droga prowadzić będzie niezwykle malowniczą okolicą. Po dotarciu na miejsce około dwugodzinny spacer w okolicach Klasztoru Namobuddha. Następnie wizyta w Klasztorze Thrangu Tashi Yangtse, gdzie obecnie mieszka i pobiera nauki około dwustu pięćdziesięciu mnichów. Klasztor zbudowano na wzniesieniu, z którego roztacza się niezwykle piękny widok na Himalaje i pola uprawne. Legenda mówi, że klasztor wybudowany został w miejscu, gdzie Budda oddał swoje życie głodującej tygrysicy i jej młodym. W zabudowaniach klasztornych znajduje się szkoła dla młodych mnichów. Wieczorem wspólna kolacja z mnichami (zawarta w cenie). Nocleg w Klasztorze Namobuddha. 

Bhaktapur Nepal Bhutan Nepal 2022


Dzień 6. Klasztor Namobuddha / Lumbini
Po śniadaniu z mnichami transfer na lotnisko. Wylot do Bhairawy (lot około 45 min) a następnie przejazd samochodem do Lumbini (ok. 25 km).  (Alternatywna droga to przejazd samochodem około 370 km. Czas trwania podróży około 10 -11 godzin). Lumbini jest niewielką wioską, w pobliżu której dwa i pół tysiące lat temu urodził się książę Siddhartha Gautama, zwany później Buddą. Lumbini należy do najświętszych miejsc dla wyznawców Buddyzmu i przyciąga tłumy pielgrzymów z całego świata. Odwiedzimy park, w którym zbudowano świątynię upamiętniającą narodziny Buddy. Znajdują się tu również liczne klasztory i świątynie ufundowane przez kraje, gdzie wyznawany jest buddyzm. Architektura świątyń i klasztorów nawiązuje do tradycji budownictwa w krajach fundatorów. W ciągu dnia będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w praktykach religijnych i medytacjach wspólnie z mnichami. Nocleg w hotelu w Lumbini.

nepal szlakiem klasztorów

Źródła buddyjskie mówią, że matka Buddy – Maja podróżowała z Kapilavastu do domu rodziców, aby tam urodzić dziecko. W czasie podróży, w Lumbini nagle rozpoczął się poród. Maja urodziła bezboleśnie, stojąc między bliźniaczymi drzewami Sala a kiedy dziecko urodziło się, natychmiast przemówiło słowami: „to jest moje ostatnie odrodzenie”. Następnie zrobiło siedem kroków do czterech punktów kardynalnych (począwszy od północy), a z każdym krokiem ukazywał się kwiat lotosu. Zarówno matka, jak i dziecko zostały obmyte przez bóstwa. Ta relacja jest źródłem „kąpieli niemowlęcia Buddy”, ceremonii, która odbywa się w kilku społecznościach buddyjskich, podczas świętowania narodzin Buddy. We wszystkich legendach mówi się, iż Maja zmarła siedem dni po narodzinach dziecka a jej młodsza siostra Mahaprajapati, została przybraną matką Siddharthy, późniejszego Buddy.


Dzień 7. Lumbini / Pokhara
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Pokhara, drogą przez Tansen. Do pokonania około 200 km. Podróż trwać będzie około 7 godzin. Na trasie piękne widoki na góry, rzeki, lokalne atrakcje, a także najdłuższy most wiszący. Na nocleg zatrzymamy się w Klasztorze Gumba w pobliżu Pokhara. To wyjątkowe i piękne miejsce, położone w cichej okolicy na szczycie wzgórza w pobliżu słynnego Jeziora Phewa z przepięknym widokiem na góry Fishtail i Annapurna. Po dotarciu na miejsce czas na krótki odpoczynek. Następnie spacer po okolicy klasztoru i spotkanie z młodymi mnichami i obserwacja ich codziennych praktyk religijnych. Mnisi mieszkający w klasztorze są niezwykle gościnni i otwarci na gości różnych wyznań i narodowości. Nocleg w pokojach gościnnych w klasztorze. 

Nepal wycieczka


Dzień 8. Pokhara / Birethati / Trekking do Tadapani
Po śniadaniu podróż do Syauli Bazar przez Birethati. Birethati to punkt kontrolny na obszarze ochronnym Annapurny. Zatrzymamy się tutaj na krótki odpoczynek a następnie rozpoczniemy trekking. Po 1,5 godzinie marszu dotrzemy do Ghandruk na lunch. Wioska Ghandruk (1940m n.p.m.) leżąca na szlaku jest najciekawszą w Nepalu plemienną osadą ludu Gurung, z której wywodzą się znani ze swej waleczności żołnierze Gurkha. Z miejsca tego roztacza się piękny widok na południową Annapurnę, Machapuchhre i Himalchuli. Przechodząc przez las rododendronów, które w Himalajach przybierają formę potężnych drzew, dotrzemy do miejsca zwanego Bhaisi. Dalej trasa biegnie w górę i w dół, by ostatecznie wspiąć się na wysokość 2540 m n.p.m., gdzie usytuowane jest Tadapani. Tadapani oznacza „daleką wodę”. Rozpościera się stąd wspaniała górska panorama. Nocleg w Guest House w Tadapani.

Nepal wycieczka


Dzień 9. Tadapani / Trekking do Ghorepani 
Po śniadaniu wyruszymy na trekking do Ghorepani. Dzisiejsza wędrówka trwać będzie około 6 – 7 godzin. Najpierw około półgodzinne zejście w dół do wąwozu a następnie około godzinna wspinaczka, aby dotrzeć do Banthati. Potem wzdłuż wąwozu aż do Deurali, gdzie będzie czas na krótki odpoczynek. Następnie krótka wspinaczka i zejście w dół do Ghorepani przez las rododendronów. W Ghorepani zachwycające widoki szczytów Annapurny, Dhaulagiri, Nilgiri, Tukuche, Hiunchuli oraz Machhapuchre (Fishtail). Nocleg w Guest House w Ghorepani.

Nepal wycieczka


Dzień 10. Ghorepani / Poon Hill (3210 m n.p.m.) / Trekking Nagythati – Banthati – Ullari – Tikhedhunga / Pokhara
Po bardzo wczesnej pobudce (04:30) około godzinne wejście na Poon Hill (3210 m n.p.m.). Poon Hill to doskonałe miejsce na podziwianie wschodu słońca z panoramiczną panoramą Himalajów. Zobaczymy stąd zapierające dech w piersiach widoki na Dhaulagiri, Manaslu oraz szczyt Machhapuchre (Fishtail). Następnie wrócimy do hotelu na śniadanie. Po czym wyruszymy do Nagythati (co oznacza „otwartą chatę”), Banthati („chata dżungli”) i Ullari („piękną górską wioskę”). W Tikhedhunga czas na krótki odpoczynek. Następnie zejdziemy do punktu skąd jeepem wyruszymy do Pokhara. Podróż do Pokhara trwać będzie około dwóch godzin. Nocleg w Pokhara. 


Dzień 11. Pokhara City Tour
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta Pokhara. Spacer po Pokhara, podczas którego obejrzymy największe atrakcje miasta. Zwiedzimy m.in. Muzeum Górskie i Stupę Pokoju. Następnie udamy się do wodospadu Devi. Wodospad Devi to miejsce, gdzie wody uchodzące z Jeziora Phewa nagle znikają pod ziemią. Jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów w Nepalu. Obejrzymy linowy most wiszący. Na wzgórzu Pumdikot obejrzymy najwyższy w Nepalu posąg Boga Śiwy. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na okolicę. Następnie wizyta nad Jeziorem Phewa, skąd roztacza się malownicza panorama masywu Annapurna, Dhaulagiri i Manaslu. Wieczorem nad Jeziorem Phewa obejrzeć można hinduistyczną ceremonię Ganga Aarti. Nocleg w hotelu w Pokhara.

nepal szlakiem klasztorów


Dzień 12. Pokhara / Kathmandu Thamel
Po śniadaniu wyjazd w podróż powrotną do Kathmandu. Przejazd trwać będzie około 6 – 7 godzin. Jechać będziemy wzdłuż brzegów rzeki Trishuli. Po dotarciu do Kathmandu czas na krótki odpoczynek. Następnie spacer po jednym z najbardziej znanych nepalskich placów handlowych – Asan Bazar oraz Indra Chowk – historyczną dzielnicą targową pełną barwnych sklepów i straganów. Nocleg w hotelu w Kathmandu Thamel.

Kathmandu


Dzień 13. Kathmandu – Durbar Square
Po śniadaniu wizyta na Placu Durbar. To prawdziwe serce starego Katmandu, gdzie znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Tu zlokalizowany jest Pałac Królewski Hanuman Dhoka – rezydencja kolejnych władców. Na Placu Durbar odbywały się uroczystości koronacyjne. Spacer i zwiedzanie zabytków Placu Durbar. Wizyta w Domu Żywej Bogini Kumari, którą poprosimy o błogosławieństwo. Następnie wizyta w legendarnej hipisowskiej dzielnicy, będącej kultowym miejscem w latach 60-i 70-tych XX wieku. Nocleg w hotelu w Kathmandu Thamel.

Kathmandu Patan Świątynia Pashupatinath Bhutan Nepal 2022


Dzień 14. Kathmandu
Po wczesnym śniadaniu transfer na lotnisko zgodnie z godzinami lotów. Na lotnisku pożegnanie grupy z angielskojęzycznym pilotem / przewodnikiem Poza Trasą Adventure w Nepalu. Wylot z Kathmandu do Warszawy. Przylot do Warszawy. Zakończenie podróży Nepal Wycieczka Szlakiem Klasztorów.

THE DWARIKA'S HOTEL *****

14611738

Luksusowy hotel został stworzony z myślą o wspieraniu ochrony dorobku kulturowego przodków. Jego twórca, Dwarika Das Shrestha, obserwując zanik tradycji i dorobku poprzednich pokoleń, zaczął kolekcjonować drewniane dzieła sztuki. Zdecydował się wybudować luksusowy hotel w tradycyjnym stylu architektonicznym, który dziś zachwyca m.in. pięknymi dziełami terakotowymi przywodzącymi na myśl estetykę minionych wieków.

Goście mogą odpoczywać we wnętrzach przypominających niegdysiejsze dwory królewskie. Restauracje serwują świeże, ekologiczne i lokalne produkty, część z nich jest pozyskiwana z hotelowych upraw. Restauracja Krishnarpan zapozna gości z prawdziwymi smakami Nepalu. Warto również zjeść w japońskim lokalu Mako’s, w którym potrawy są serwowane we wnętrzach w stylu Zen. Trzecia restauracja oferuje potrawy łączące najlepsze tradycje kulinarne Nepalu ze smakami z całego świata.

Luksusowe spa pozwala odpocząć, oczyścić ciało i duszę oraz zażyć zabiegów uzdrawiających, przede wszystkim tych opartych na tradycjach ajurwedyjskich i medycynie buddyjskiej.

The Dwarika’s Hotel

263341689
14611738
14611747
38710088
38710652
38713828
38712194
38714940
38715516
38712107
51763390
387900547
51771025
387900544
387900555
387902902
387902916
387903776
387927241
387929922
387978347
387979444
263341689 14611738 14611747 38710088 38710652 38713828 38712194 38714940 38715516 38712107 51763390 387900547 51771025 387900544 387900555 387902902 387902916 387903776 387927241 387929922 387978347 387979444

TIGER MOUNTAIN POKHARA LODGE *****

33092115

Tiger Mountain Pokhara Lodge to spokojna przystań w wyjątkowej lokalizacji, położona jest kilkaset metrów ponad malowniczą doliną, ze spektakularnym widokiem na Himalaje. Ten luksusowy hotel w Nepalu jest partnerem prestiżowego zrzeszenia Traveller Made oraz członkiem azjatyckiej grupy Secret Retreats, która tworzy kolekcję unikatowych miejsc i doświadczeń.

Hotel znajduje się tylko 20 minut jazdy samochodem od centrum miasta Pokhara oraz 5 godzin od stolicy Nepalu, Katmandu. Tiger Mountain położony jest w centrum kraju, stanowiąc tym samym świetną bazę wypadową w Himalaje. Niecałe pół godziny jazdy samochodem znajduje się pole golfowe, co będzie dobrą informacją dla miłośników tego sportu.

Tiger Mountain Pokhara Lodge przypomina malutką nepalską wioskę, jest to zatem idealne miejsce na luksusowy wypoczynek w górach, z dala od tłumów i miejskiego zgiełku. Budynki powstały z ciętego kamienia, a pokoje z prywatną werandą wyposażono w ręcznie robione drewniane meble i tybetańskie dywany oraz oryginalne dzieła sztuki. Dookoła znajdziemy mnóstwo zieleni, zapierające dech w piersiach widoki i kojące poczucie harmonii.

Niezwykłe wrażenie sprawia taras oświetlany każdego wieczoru nastrojowymi świecami na krótko przed kolacją, a wygodne krzesła wokół kominka wraz z głównym domkiem stanowią centralny punkt wokół dziedzińca, który wybudowany został w tradycyjnym stylu nepalskim. Ciekawa kolekcja biblioteczna zawiera unikalne pozycje literatury poświęconej himalaizmowi.

Miłośnicy wieczornych wyjść nie zawiodą się hotelowym barem, który oferuje pełną gamę międzynarodowych i lokalnych drinków i ku uciesze wielu – pozostaje otwarty do ostatniego gościa. Hotelowa kuchnia wykorzystuje świeże, lokalne i ekologiczne produkty do przygotowywania nie tylko nepalskich, ale też międzynarodowych potraw.

Ten ekskluzywny hotel w Nepalu, idealny na oryginalne wakacje, oferuje nieskończoną ilość atrakcji i rozrywek. Począwszy od wędrówek po Himalajach, poprzez spróbowanie swoich sił w paralotniarstwie, by na koniec dnia oddać się relaksującym lub leczniczym masażom oraz zabiegom w spa, wykorzystującym w pełni naturalne i organiczne kosmetyki.

Tiger Mountain Pokhara Lodge

33092123
33092120
33092115
33092128
33092131
33092144
33092148
33092158
91544155
91545271
91545339
92962217
92966416
92967228
92968036
92970833
125604276
256504001
256503926
256504572
33092123 33092120 33092115 33092128 33092131 33092144 33092148 33092158 91544155 91545271 91545339 92962217 92966416 92967228 92968036 92970833 125604276 256504001 256503926 256504572